Podsumowanie debaty z Robertem Biedroniem

Naszym kolejnym gościem w czwartej odsłonie #debataKNPP był kandydat na urząd Prezydenta RP z ramienia Lewicy, pan Robert Biedroń – europoseł Wiosny w Parlamencie Europejskim, były prezydent Słupska, publicysta i działacz na rzecz LGBT. Była to ostatnia debata przed pierwszym terminem wyborów wyznaczonym na 10 maja, a poprowadzili ją Kinga Senderecka oraz Michał Dąbrowski.

Kim jest polityk progresywny?

W mediach Robert Biedroń często określa się jako kandydat progresywny, co kandydat rozwinął dalej w odpowiedzi na pytanie Michała Dąbrowskiego. Biedroń stwierdził, że progresję cechuje wiara w postęp, zmiana rzeczywistości na lepsze. Politycy progresywni istnieją w polityce dla zmiany, nie dla utrwalenia obecnego stanu. Zmiany mają sprawić, aby „ludziom żyło się lepiej, aby dorównać standardom obowiązującym w Europie”. W tym przypadku europoseł wskazuje na różnice pomiędzy Polską a resztą Europy dotyczące praw kobiet czy ekopolityki.

Czy polityk progresywny to odpowiedni kandydat dla elektoratu lewicy?

Biedroń odpowiada krótko – „Tak, lewica to postęp!”. Dalej wskazuje na to, że lewica od zawsze „idzie pod prąd” w polityce, mierząc się z takimi sprawami jak rozdział kościoła od państwa lub dostępność aborcji. Krytykuje koniunkturalizm w obecnej polityce, który stoi na przeszkodzie w zapewnieniu podstawowych praw obywatelskich zawartych w Konstytucji RP.

Wizja prezydentury Roberta Biedronia

Były prezydent Słupska twierdzi na podstawie swojego doświadczenia – „Prezydent może inspirować, działać, ma realną władzę”. Wybranie na urząd kogoś, kto nie ma jasno określonego zdania, jest nieodpowiednie. Prezydent ma podejmować konkretne decyzje dotyczące kluczowych kwestii takich, jak chociażby odejście od węgla, reforma służby zdrowia i edukacji. Europoseł zaznacza, że dotychczasowi prezydenci nie wykorzystywali w pełni swoich prerogatyw. „Prezydent RP musi być strażnikiem Konstytucji i działać tam, gdzie nie radzą sobie rząd i parlament” – mówi.

Kohabitacja prezydenta Biedronia z rządem PiSu

Biedroń liczy na to, że wybór kandydata z opozycji na Prezydenta RP ograniczy pole manewru rządzących, co ma doprowadzić do ich destrukcji. Zapowiada on użycia weta w antydemokratycznych i niekonstytucyjnych inicjatywach rządzących. Z drugiej strony uważa, że potrzebny jest kompromis pomiędzy obozami, przywołując tym samym sytuacje, kiedy piastując urząd Prezydenta Słupska prowadził w Radzie Miejskiej dialog z politykami PiSu i PO.

Jaka będzie rola pierwszego dżentelmena RP?

Rola pierwszej damy czy też pierwszego dżentelmena pozostaje wciąż nieuregulowana w polskim prawie. Biedroń uważa tę funkcję za bardzo ważną w Polsce, ponieważ niesie za sobą wiele zadań, wskazując na aktywną rolę Jolanty Kwaśniewskiej w latach 1995-2005. „Kwestia musi zostać prawnie uregulowana, tak aby pełnienie tej roli odbywało się zgodnie z normami zatrudnienia, wynagrodzenia, z własnym zapleczem” – mówi Biedroń. Zaapelował również o rozwiązanie kwestii małżeństw jednopłciowych poprzez wprowadzenie odpowiednich regulacji mających na celu „wyrównać szanse”.

Państwo, a kościół

W roli Prezydenta RP, Robert Biedroń będzie kontynuował swoją politykę rozdziału państwa od religii zapoczątkowaną w Słupsku. Kandydat uważa, powołując się na Konstytucję RP, że jest jej strażnikiem i reprezentantem całego społeczeństwa, przez co nie powinien uczestniczyć w uroczystościach religijnych. Skrytykował obecnych rządzących za bliskie kontakty z Kościołem i brak objęcia go obowiązkiem podatkowym.

Stan szkolnictwa wyższego w Polsce

Kandydat lewicy krytykuje „reformę Gowina” twierdząc, że tworzy ona nierówności. Wielkie ośrodki akademickie zyskały dzięki reformie, jednak mniejsze ośrodki naukowe „wymierają”, brakuje w nich pracowników i studentów, którzy porzucają je dla większych uczelni. Receptą na to jest „decentralizacja”, przez którą ma na myśli finansowanie uczelni w mniejszych ośrodkach miejskich, wskazując na sukces takich uczelni jak Oxford, Cambridge, Harvard.

W drugiej części rozmowy możliwość zadania pytania kandydatowi miały członkinie i członkowie koła naukowego oraz widzowie na Facebooku.

Co z tą Lewicą?

W odpowiedzi na pytanie Macieja Andruszki, Robert Biedroń zapewnił, iż plany zjednoczenia Wiosny z SLD idą w odpowiednim kierunku. Plany te zakłóciła epidemia COVID-19, niemniej jednak kongres zjednoczeniowy odbędzie się już na jesieni 2020 roku.

Sytuacja przedsiębiorców w czasach epidemii

Kacper Hetmańczyk poruszył kwestię jednego z postulatów Roberta Biedronia dotyczącego opłacania przez państwo składek ZUS przedsiębiorców przez przynajmniej 6 miesięcy. Europoseł stwierdza, że Prezydent RP ma odpowiednie prerogatywy do wprowadzenia takiego planu. Mówiąc dalej uważa, że interwencjonizm w gospodarce jest w tej chwili konieczny, a „niewidzialna ręka wolnego rynku” nie jest niezawodna.

Polityka zagraniczna

Robert Biedroń zdobywał doświadczenie w sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, czy też w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy i zauważa problemy natury spraw zagranicznych z którymi mierzy się dzisiaj Polska. W odpowiedzi na pytanie zadane za pośrednictwem Facebooka, stwierdza, że należy naprawić funkcjonowanie Trójkąta Weimarskiego, uniezależnić się energetycznie od Rosji, utrwalić sojusz NATO i pogłębiać integrację europejską w UE.

Podatki

„Jaki podatek powinien obowiązywać w Polsce? Progresywny, liniowy czy degresywny?” – pyta Andrzej Ciepły. „Podatek dzisiaj jest niesprawiedliwy” – twierdzi Biedroń, tłumacząc dalej, że „państwo jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych”. Sytuacja, kiedy to bogaci przedsiębiorcy unikają płacenia podatków w Polsce, a powszechny Kowalski uczciwie płaci podatki ze swojej pensji, to nic nowego. Europoseł podkreśla znaczenie podatków dla państwa, pokazując jak należy dochody z podatków odpowiednio inwestować w służbę zdrowia i edukację.

Słowo na koniec

Na utarte już przez nas pytanie „Co chciałby Pan abyśmy wynieśli z tego spotkania?”, Robert Biedroń wyróżnia wytrwałą wiarę w marzenia, która jemu pozwoliła na osiągnięcie położenia, w którym teraz się znajduje i pozwala mu działać w polityce w osiągnięciu zmian dla naszego społeczeństwa. Dziękujemy kandydatowi za spotkanie z nami!

Joachim Stelmach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: